Naftininkus Seimas išgirdo! Ar išgirs vežėjus?

Birželio 4 d. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto sudaryta darbo grupė aptarė kontrabandos situaciją degalų rinkoje ir posėdyje dalyvavusiems asociacijų bei kontroliuojančiųjų institucijų atstovams pateikė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto siūlymą apriboti į šalį įvežamų degalų kiekį bakuose iki 200 litrų.


  
Vienintelelis pasiūlymas - neleisti
Posėdyje dalyvavę Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Ričardas Malkus ir sekretorius transporto politikai Gintautas Ramaslauskas, pabrėžė, jog tokie siūlymai gali smarkiai pakenkti visam šalies kelių transporto sektoriui bei eksportuotojams, sumažinti jų konkurencingumą.
 
   „Jei norima siūlant tokais drastiškas priemones žlugdyti vežėjus, tenkinant tik naftos produktų prekybininkų interesą, tuomet turime pasakyti, kad bus paliesti ir Lietuvos gamintojų interesai. Šiuo metu vežėjai jiems padeda išvežti eksportuojamą produkciją kone dvigubai pigiau, vien dėl palankaus maršruto prie Lietuvą. Įvedus degalų apribojimus vežėjai Lietuvą aplenks, tuo pačiu aplenkdami ir gamintojus“, – sakė R. Malkus.
 
   Vežėjų atstovų pozicijai pritarė ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos Generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytautas Kudzys, pabrėžęs, jog tokie ribojimai pakenktų gamybos įmonėms, tuo pačiu sumažintų jų galimybes tarptautinėse rinkose sėkmingai konkuruoti. „Kaip sprendimą matau policijos ir kitų atsakingų tikrinančiųjų institucijų motyvavimą kovai su degalų kontrabanda. Manau, kad surinktas lėšas nukreipus į policijos biudžetą, situacija rinkoje greitai pasikeistų, nusikaltėlius gaudyti būtų didesnė motyvacija“, – siūlė V. Kudzys.
 
   R.Malkus pabrėžė, jog policija turėtų kovoti su nelegalia degalų prekyba, tačiau siūlė atkreipti dėmesį į naftos prekybos įmones, kuriose šešėlio mastas yra labai didelis. Jis priminė, jog neseniai sulaikyta naftos produktais prekiavusi grupuotė, padariusi biudžetui 160 mln. litų žalos, yra puikus pavyzdys, kur yra tikrosios šešėlio šaknys.
 
Kas atsakys už pasekmes?                                                                                                                             
   Susisiekimo  ministerijos Kelių transporto ir civilinės aviacijos politikos departamento direktorius Gražvydas Jakubauskas, reaguodamas į Seimo narių pasiūlymus riboti įvežamus degalus vilkikų bakuose iki 200 litrų, pastebėjo, kad už būsimas pasekmes transporto sektoriui, kurios neabejotinai atsirastų vienašališkai įvedus tokį ribojimą, atsakomybė tektų Seimui.
   Pasak jo, norint įvykdyti tokį siūlymą tektų denonsuoti kelias tarptautines  sutartis su kaimyninėmis valstybėmis, nėra žinoma ir jų reakcija į įvedamus apribojimus. Taip pat nėra žinoma, kokių komplikacijų gali kilti dėl kelionių leidimų ir kitose srityse Lietuvai vienašališkai įvedus tokius ribojimus.
 
   Naftos prekybos įmonių asociacijos vadovas Lukas Vosylius, teigė, jog degalų įvežimo bakuose apribojimai yra viena iš efektyviausių priemonių, norint surinkti didesnes įplaukas iš degalų akcizo į biudžetą. Jam pritarė ir Lietuviškų degalinių sąjungos atstovas, tikinęs, jog būtina degalų įvežimą bakuose riboti iki 200 litrų ir tai padėtų pagerinti prekybą degalais visoje Lietuvoje.
 
   Lietuvos Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis kiek ataušino naftininkų užsidegimą, patikinęs, jog muitinės pareigūnų pajėgų neužtektų tokiai kontrolei vykdyti, be to jis priminė, jog tai padidintų eiles pasienyje, nes tikrinimo procedūros pailgėtų.
   Finansų ministerijos atstovai priminė, jog su nelegalia prekyba degalais šalies viduje gali būti kovojama efektyviau, juolab, kad ir įstatymai baudžiantys už nelegalų degalų laikymą ir pardavimą yra griežti.
 
www.linava.lt