DIDŽIOJI BRITANIJA: naujas kelių mokestis

Nuo balandžio mėnesio Didžiojoje Britanijoje įvestas kelių mokestis visoms krovininėms transporto priemonėms, kurių bendroji masė didesnė nei 12 tonų.

Naujojo mokesčio dydis priklauso nuo laiko ir transporto priemonės kategorijos, ašių skaičiaus bei svorio. Kelių mokesčio rinkliavosdydis -  nuo 1,7 D. Britanijos svaro (1 GBP  atitinka apie 1,2 euro) iki 10 GBP vienai parai (nuo 00.00 iki 23.59.59 val.). Priklausomai nuo darbo pobūdžio ir trukmės, mokestį galima mokėti ir už vieną savaitę, mėnesį ar metus.  Metinis mokestis  atitinkamai gali sudaryti nuo 85 iki 1 000 GBP. Už populiariausią dviejų ašių vilkiko ir trijų ašių puspriekabės junginį, kurio bendroji masė nuo 38 iki 44 t, teks mokėti 10 GBP už dieną, 100 GBP – už mėnesį arba 1000 GBP – už metus. Kelių mokesčiui PVM D. Britanijoje netaikomas.
Užsienio valstybių transporto priemonių savininkai ar vairuotojai, įvažiuodami į D. Britaniją, kelių mokestį gali sumokėti internetu, telefonu arba prie kasų terminalo. Kam patogiau jį galima mokėti ir kliento, kredito ar degalų kortelėmis. Kai kuriuose terminaluose ir degalinėse už kelių rinkliavą  galima atsiskaityti ir grynais pinigais, ir banko kortele.
Sumokėjus mokestį, naudotojo bendrovės interneto portale atliekama registracija. Sistema sudarys sunkvežimių duomenų banką, per kurį identifikuos transporto priemones ir nustatys, ar jos sumokėjo nustatytą mokestį. Popierinė vinjetė ar koks nors kitas dokumentas apie sumokėtą mokestį neišduodamas.
Transporto verslo bendrovės iš anksto įpareigojamos užtikrinti, kad mokestis už kiekvieną įvažiavimą į D. Britaniją būtų sumokėtas. Pagal nustatytą tvarką to neatlikus, pažeidimo vietoje bus skiriama 300 GBP piniginė bauda. Jeigu vairuotojas šios baudos nesumokės, transporto priemonė bus areštuojama.
Parengė Tomas LABŽENTIS