Saulės akiniai ir jų lęšiai

Saulėtą dieną vairuotojus nuo akinančios šviesos gelbsti akiniai nuo saulės. Ką apie juos žinome, juk iš pažiūros visi jie vienodi, skiriasi nebent stiklo ar plastmasės spalva ir kaina perkant. Gariūnuose gali rasti ir visai pigių, bet kodėl anglai nuolat tvirtina – aš ne toks turtingas, kad pirkčiau pigius daiktus?

Saulės akiniai ir jų lęšiai
 
Saulėtą dieną vairuotojus nuo akinančios šviesos gelbsti akiniai nuo saulės. Ką apie juos žinome, juk iš pažiūros visi jie vienodi, skiriasi nebent stiklo ar plastmasės spalva ir kaina perkant. Gariūnuose gali rasti ir visai pigių, bet kodėl anglai nuolat tvirtina – aš ne toks turtingas, kad pirkčiau pigius daiktus?
 
Gelbėjimo imitacija
   Lengviausiai nuperkami akiniai nuo saulės – dvi spalvotos perregimos plastmasės plokštelės, įtvirtintos kažkokio dizaino rėmeliuose. Tokių pilna kioskuose, turguose, įvairiais niekučiais prekiaujančiose parduotuvėse. Kai nieko po ranka daugiau nėra, tokie „akiniai“ vis dėlto geriau negu nieko: jie, kad ir menkai arba netgi visai neapsaugo akių nuo ultravioletinių spindulių, tačiau bent šiek tiek sumažina šviesos srauto intensyvumą. Kitas jų privalumas – daugelis tokių akinių modelių gaminami universalaus dydžio, skiriasi tik formos ir plastmasės spalvos, tad jais gali pasinaudoti bet kuris ekipažo narys. Tokių gaminių automobilio daiktadėžėje, ko gero, turi kiekvienas turtingas vairuotojas, juolab kad jie pigūs, lengvi ir neužima daug vietos. Ne tokie turtingi perka brangesnius arba net ir labai brangius, nes brangiau už sveikatą vis dėlto nėra nieko. Bėda tik, jog šitai dažniausiai suvokiame kai šaukštai po pietų.
   Taigi, ką perka ne tokie turtingi vairuotojai?
   Jie perka akinius, kurių rėmeliuose įtvirtinti specialūs lęšiai, ne tik sumažinantys į akis krentantį šviesos srautą, bet svarbiausia – apsaugantys nuo akims kenksmingų ultravioletinių spindulių.
 
Fotochrominiai („chameleonai“)   
   Tai lęšiai, tamsėjantys veikiami tiesioginių saulės spindulių, ypač ultravioletinių. Antirefleksinė danga padidina jų skaidrumą, ryškina naktinį matymą ir mažina šviesos atspindžius. Šie lęšiai rekomenduojami tam, kad mažiau vargtų akys, kai jos ypatingai jautrios saulės šviesai. Paprastai būna dviejų spalvų - rudi ir pilki. Tokie lęšiai mažiau tamsėja automobilyje, kadangi neužtenka UV spindulių. Anksčiau būdavo tik mineraliniai (stiklo), dabar yra ir organiniai (plastikiniai).
   Naujausias pasiekimas šioje srityje - SUPERFIN INDOCROMIC 1,523 – plastikiniai, kietinti fotochrominiai lęšiai, kurie yra iki 25% plonesni ir iki 25% lengvesni nei paprasti plastikiniai lęšiai. Kitas esminis skirtumas - jie tamsėja ne paviršiuje, o masėje. Pradinis lęšio tamsumas yra 10%, maksimalus užtamsėjimas atviroje saulėje – iki 66%. „Superfin Indocromic“ puikiai apsaugo akis nuo kenksmingo UV poveikio. Gali būti dengiami antirefleksine danga.
 
Poliarizuotieji
   Apsauginiai lęšiai nuo saulės, užtikrinantys 100% apsaugą nuo UV spindulių. Poliarizacinė plėvelė, dengianti lęšį, apsaugo akis nuo akinančių atspindžių nuo horizontalių paviršių, pvz.: vandens, sniego, drėgnos kelio dangos ir pan. Šie lęšiai rekomenduojami vairuojantiems, slidinėjantiems, užsiimantiems vandens sportu ar poilsiaujantiems prie vandens telkinių. Poliarizuoti lęšiai pagerina kontrastą ir matymo ryškumą. Jie gali būti ir su dioptrijomis, o taip pat  dengiami antirefleksine danga. Kadangi poliarizuoti lęšiai bijo ilgalaikės drėgmės ir aukštos temperatūros, todėl jų nederėtų palikti ant tiesioginių saulės spindulių ar kitokių aukštos temperatūros šaltinių bei drėgnoje vietoje.
 
„Polaroid“ poliarizuotieji akinių lęšiai
   Bendrovė „Polaroid“ sukūrė aukščiausios kokybės lęšius, užtikrinančius aukščiausią įmanomą poliarizacijos lygį ir tuo išsiskiria iš daugelio kitų įprastų poliarizuotų lęšių gamintojų.
   „Polaroid“ gaminiai yra padaryti iš 7 labai rūpestingai sujungtų funkcinių elementų. Pagrindinis šios konstrukcijos elementas - centre esantis poliarizuojantis šviesos filtras. UV spindulius sugeriantys sluoksniai yra tvirtinami iš abiejų šio filtro pusių. Jie sugeria visus kenksmingus UVA, UVB ir UVC spindulius. Optiškai teisingi, lūžimui atsparūs elementai yra laminuojami iš abiejų UV spindulius sugeriančių sluoksnių pusių, padarydami lęšius lengvus, lanksčius ir smūgiams atsparius. Ir paskutinė operacija - lęšiai iš abiejų pusių padengiami unikalia braižymuisi atsparia danga.
   „Polaroid“-o poliarizuotieji lęšiai gerokai skiriasi nuo paprastų saulės akinių, kurie tik
pritemdo vaizdą. Geros kokybės poliarizuoti lęšiai pagerina matymą. Tai gana sudėtingas procesas, nes dienos šviesa sklinda į visas puses. Kai ji atsispindi nuo horizontalaus paviršiaus, pavyzdžiui, kelio ar vandens, tampa labai poliarizuota horizontalioje plokštumoje. Vertikali šviesa yra naudinga žmonių akims. Ji suteikia mums galimybę matyti spalvas ir kontrastus, tuo tarpu koncentruota horizontali šviesa paprasčiausiai sukuria optinį triukšmą arba atspindžius, kurie trukdo matymui ir dažnai sukuria pavojingas situacijas keliuose. Unikaliuose „Polaroid“ lęšiuose yra vertikaliai išcentruotas filtras, kuris labai efektyviai blokuoja horizontaliai poliarizuotą šviesą ir į akis patenka tik naudinga vertikalioji. Vaizdas sukuriamas be atspindžių su natūraliomis spalvomis ir kontrastais.