Vienos karo istorijos muziejus

Austrijos sostinėje Vienoje veikia vienas seniausių pasaulyje karybos muziejų – Vienos karo istorijos muziejus (Heeresgeschichtliches Museum). Jis įsikūręs XIX a. viduryje statytame Vienos Arsenalo pastate, netoli garsiųjų Belvederio rūmų. Vienos Arsenalas – milžiniškas karinių statinių kompleksas, savo laiku naudotas ir kaip kareivinės, ir kaip šaudmenų saugykla. 1945 m. Arsenalą sumbombardavo sąjunginių aviacija, tačiau II-ajam pasauliniam karui pasibaigus, austrai jį atstatė.

Karingos dinastijos palikimas 
Nuolatinė Vienos karo istorijos muziejus ekspozicija išsamiai nušviečia austrų karybos istoriją nuo XVI a. iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Muziejus sudarytas iš penkių segmentų: prašmatnaus holo, stebinančio didžiulėmis praeities generolų skulptūromis ir keturių ekspozicijoms skirtų salių. Seniausi muziejaus eksponatai – iš XVII a. religinių nesutarimų sukelto Trisdešimties metų karo laikų, paskandinusių ugnyje didžiają Europos žemyno dalį. Ekspozicija išsamiai nušviečia ir vėliau vykusį karą su turkais, ir Napoleono žygių metus, ir kitus konfliktus, į kuriuos buvo įsivėlusi Habsburgų dinastijos valdoma Austrijos-Vengrijos imperija.
 
Karūnos paveldėtojo mirtis
Be abejo, muziejuje didžiausias dėmesys skiriamas permainingajam XX amžiui ir abiems pasauliniams karams. Vienos karo istorijos muziejus lankytojus gali nustebinti itin įdomiais eksponatais. Vienas jų – prabangus „Gräf & Stift“ automobilis. Šia marke Austrijoje prasidėjo automobilių gamyba. Pirmieji modeliai „Gräf“ pavadinimu pasirodė dar1895 m. ir buvo pirmieji automobiliai pasaulyje su priekinių ratų pavara.
 
Prieš1914 m. pradėti gaminti prabangūs modeliai, kuriuos pirko piniginga diduomenė. Vienas iš prabangiausių automobilių priklausė grafui Francui fon Harachui (Franz von Harrach). Jame ir buvo nužudytas Sarajeve viešėjęs Austrijos karūnos paveldėtojas Francas Ferdinandas (Franz Ferdinand) ir jo žmona Sofija. Karališkosios šeimos narių mirtis tapo pretekstu Pirmajam pasauliniam karui. Jam pasibaigus „Gräf & Stift“ pagal licenciją gamino daugiausia krovininius automobilius, nors neužmiršo ir lengvųjų.
 
Dalis Vienos karo istorijos muziejaus eksponatų – didžiulė tankų kolekcija, pabūklai ir kita įvairi karinė technika – saugomi lauke, Arsenalo kiemuose.
 
Pabūklai, tankai, amunicija
Muziejuje saugomos karinės technikos gausumas pribloškia. Pavyzdžiui, austrai yra sukaupę 550 įvairių laikotarpių pabūklų ir patrankų kolekciją, kurios eksponatai išdėstyti tiek muziejaus viduje, tiek jo prieigose. Stebina ir gausi tankų ir kitų vikšrinių karo automobilių kolekcija (joje yra ir XX a. antrosios pusės technikos pavyzdžių), puikiai išsilaikę XX a. vidurio lėktuvai.
 
Nors Austrija yra žemyninė valstybė ir neturi tiesioginio išėjimo į jūrą, muziejuje gana daug dėmesio skiriama ... Austrijos jūrų pajėgoms. Laivų ekspozicijoje kad ir nėra (juos laikyti galima būtų nebent Dunojuje), lankytojus bandoma sudominti to meto propagandiniais plakatais, apdovanojimais, karine amunicija, elektronikos priemonėmis.  Kiek įvairiausių eksponatų sukaupta Vienos karo istorijos muziejuje, suskaičiuoti sunkiai galėtų ir patys jo darbuotojai. Šiurpu ir įspūdinga. Karo istorijos mėgėjams atvykti į Vieną verta vien dėl šio muziejaus ekspozicijos.
 
Kaip rasti muziejų
Karo istorijos muziejų galima pasiekti viešuoju Austrijos sostinės transportu – tramvajais (maršrutai D, O, 18), autobusais (maršrutai 13A, 69A) arba metro (linijos U1 ir U3, išlipti atitinkamai Südtirolerplatz ir Schlachthausgasse stotelėse).
 
Oro uostas yra įsikūręs Švechato (Schwechat) miestelyje, nuo Vienos centro nutolusiame per 18 km. Pasiekti miesto centrą iš oro uosto galima traukiniu, kuris nuo itin ankstaus ryto kursuoja kas pusę valandos. Kelionė trunka apie 25 min. Bilietas kainuoja apie 3,6 euro. Jeigu vyksite greituoju traukiniu, kelionė užtruks tik 16 min., tačiau už bilietą teks sumokėti apie 10 eurų. Miestą galima pasiekti ir autobusais. Plačiau apie Vienos viešojo transporto sistemą –  www.wienerlinien.at
 
Bilietas į Vienos karo istorijos muziejų suaugusiam kainuoja apie 5 eurus. Papildomai reikia mokėti už gido paslaugas, leidimus fotografuoti ir filmuoti bei audiogidą. Asmenys iki 19 metų įleidžiami nemokamai. Muziejus atidarytas kiekvieną dieną 9-17 val. Plačiau – www.hgm.or.at.