Europos automobilių muziejai

Pasaulyje žinoma apie 5 000 automobilių markių. Gamintojų, juos kuriančių 75-100 metų, beliko vienetai. Kaip ir žmonės, dirbtuvės, gamyklos, firmos, susivienijimai, koncernai ir t.t. gimsta, auga, klesti arba serga ir miršta, užleisdami vietą tiems, kas pasiūlo geresnę ir, svarbiausia, tuo metu reikalingesnę produkciją už prieinamą kainą.

Bet miršta retai kuri automobilius gaminusi įmonė: ją dažniausiai praryja stipresni, prie kintančių gyvenimo sąlygų geriau prisitaikę konkurentai ir automobilių gamyba, bet jau kitokių ir dažniausiai kitais pavadinimais, tęsiama toliau.
 
Kitas variantas, kažkada automobilius surinkinėjusi įmonė savo naujajam šeimininkui ima gaminti detales arba agregatus. Ji, kad ir veikianti visu pajėgumu, tyliai dingsta iš automobilių pasaulio žemėlapio ir tik istorija besidomintys žmonės žino, kad kažkada nedideliuose Vokietijos miestuose buvo gaminami krovininiai automobiliai „Busing”, „Hanomag”, „ Henschel“, „Horch“, IFA, „Krupp”, „Kaeble“, „Magirus”, „Opel”... Italijoje „Lancia” ir FIAT ... Prancūzijoje – „Berliet”, „Latil“, OM, “Saviem”, „Unic”...  Anglijoje – „Albion“, „Scammel“, „Guy Trucks“...  Austrijoje – „Steyr“, „Saurer“, „Puch“, OAF... Ispanijoje – „Pegaso“ ... Čekijoje – „Praga“... Lenkijoje – „Jelcz“ bei „Star“ krovininiai automobiliai. Daugtaškis po kiekvienos šalies markių pavadinimu reiškia, jog nepaminėtų dar liko daugybė...
 
Dabar šiose gamyklose dažniausiai šeimininkauja kas nors iš didžiojo septyneto koncernų, o buvusios šlovės ženklai matomi tik muziejų salėse. Tačiau jose apsilankyti labai verta bent jau todėl, kad nepamirštume: visa kas nauja, tėra pamiršta sena. Tai geriausi vaistai nuo didybės manijos ir įsitikinimo, jog apie mus sukasi visas pasaulis. Pagaliau pamatę mūsų tėvų ir senelių darbus, kur kas objektyviau galėsime įvertinti ir mūsų dienų naujoves.
 
Tad kiek leis redakcijos jėgos, rašysime apie geriausius Europos autotransporto muziejus ir įdomiausius jų eksponatus. Kviečiame apie juos parašyti ir mūsų skaitytojus: mielai publikuosime jų atsiųstus tekstus ir nuotraukas, nes net ir labiausiai norėdami patys visų Europos automobilių muziejų aplankyti nespėsime. Juolab kad jų daugybė kiekvienoje bent kiek rimtesnę pramonę turinčioje valstybėje. Netgi ir Lietuvoje...
 
Tiems, kas nuoširdžiai domisi transporto istorija ir turi progų retkarčiais pabuvoti užsienyje, rekomenduojame internetinį puslapį www.automuseums.info Šiame itin lakoniškame puslapyje beveik nėra informacijos apie pristatomuose muziejuose eksponuojamus automobilius. Jo didžiausia vertybė – tokių muziejų kiekvienoje (?) pasaulio valstybėje adresai su nuoroda žemėlapyje, kaip juos rasti. Tad atradimų džiaugsmą šio puslapio kūrėjai palieka mums patiems.